Home » Leprechaun

Leprechaun

NDLeprechaun.svg (1)Leprechaun (česky skřítek) je maskotem sportovního úseku univerzity Notre Dame. Převážně se objevuje na sportovních akcích, nejvíce na fotbalovém utkání bez rozdílu, jestli hrají Irové doma nebo venku. Jeho podobu vytvořil sportovní výtvarník Theodore W. Drake v roce 1964. Cena tohoto díla byla 50$.

Tradice
Logo Fighting Irish ukazuje boční pohled na skřítka (anglicky Leprechaun) pěstmi vzhůru, který je připraven k boji. Živá verze toho leprechauna je každoročně předem vybraný student, který se zúčastnil castingu. Na akcích je vždy oblečen v zeleném obleku a klobouku Irského státu. Skřítek se ohání se Shillelagh, údajně přináší magickou moc a interaguje s davem, díky kterému přináší štěstí týmu Notre Dame.

Skřítek nebyl původně prvním oficiálním maskotem Notre Dame. Po celá léta důstojně reprezentoval Irský teriér. První z nich se jmenoval Brick Top Shuan-Rhu, které ho daroval Charles Otis Cleveland v roce 1930 při zápase Notre Dame – Pennsylvania. Řada další teriérů převzala roli maskota, kdy se jejich jména ztotožnila jako Clashmore Mike. Poslední Clashmore Mike maskot se vyskytl v roce 1963.

920x920Od roku 1965 je skřítek registrován jako oficiální maskot Notre Dame. Prvním, kdo vběhl na hřiště v obleku skřítka byl John Brandt v sezóně 1961, kdy se na Notre Dame Stadium představil soupeř z Oklahoma. Tehdy ještě v doprovodu teriéra Clashmore Mika. Brandt sloužil jako skřítek ještě další dvě sezóny.

Kdy je viděn
Úkolem skřítka je komunikace s fanoušky. Proto je viděn v kampusu vždy o víkendu, kdy se nevyučuje a tím není narušen program studenta, který slouží jako skřítek. Během utkání se snaží povzbuzovat sekci studentů, která je na domácím stadion v jednom z rohů. Tento roh fanoušků-studentů se jmenuje Leprechaun Legion a jsou to největší fanoušci Notre Dame. Na konci zápasů k nim přichází i samotní hráči, kteří si s nimi zazpívají Alma Mater.

Spolu s cheerleaders (česky roztleskávačky) cestuje i na venkovní utkání, věnuje se několika studentských iniciativ jako prospěšné práce nebo veřejná vystoupení.

Zápasy

vs. NavyUMassDatum: 10. října 2015

Profily hráčů

Ralph Guglielmi Ralph GuglielmiAktivní v ND: 1951-1954